Długookresowe kredyty

Mimo tego, iż najbardziej powszechne są krótkoterminowe kredyty, zaciągane przeważnie na kilka miesięcy, ale nie dłużej niż na kilka lat, to coraz bardziej powszechne stają się zobowiązania długookresowe sięgające nawet 30-40 lat. Przede wszystkim, są one zaciągane na budowę domku czy zakup wymarzonego mieszkania. W związku z tym, iż przez najczęściej połowę życia, będziemy musieli je spłacać, musimy naprawdę dobrze rozważyć kwestię jego zaciągnięcia, przeanalizować wszystkie ?za? i ?przeciw?, by później nie żałować swojej decyzji.

Oczywiście, trzeba wspomnieć o tym, iż kredyty długoterminowe wiążą się z ogromnym ryzykiem, z tego względu iż nie jesteśmy w stanie przewidzieć tego, jak będzie wyglądała nasza sytuacja finansowa za 5, 10  a co dopiero 30 lat. Wiadomo przecież, iż wystarczy utrata pracy czy choroba, aby stracić swoją płynność finansową, w wyniku czego nie będziemy w stanie spłacić kredytu. Nie ulega wątpliwości to, iż placówki bankowej nie będą interesować nasze problemy finansowe, tylko w najlepszym wypadku naliczy nam karne odsetki a w najgorszym wypadku bank zajmie nasze gniazdko lub co najgorsze za nieuregulowanie zobowiązań wobec oddziału bankowego może nam grozić nawet więzienie. Jednak, nie można myśleć wyłącznie pesymistycznie. Prawdą jest to, iż właśnie bez tych kredytów wiele osób nie mogłoby zamieszkać w swoich czterech kątach. Oczywiście, wszelkie zgubne skutki zaciągnięcia długoterminowego zobowiązania można zminimalizować poprzez ubezpieczenie kredytu lub też skorzystanie z polisy ubezpieczeniowej na wypadek utraty zdrowia lub pracy.

Jeśli chodzi o długoterminowe kredyty, to najbardziej powszechny jest kredyt hipoteczny, który jest chętnie udzielany przez banki, bowiem zabezpieczeniem spłaty kredytu jest hipoteka ciążąca na domu. Z pewnością, w razie niespłacenia długu bank ma prawo do przejęcia naszego gniazdka. W związku z czym, bardzo ważne jest to, aby uważnie przeczytać umowę kredytową przedstawioną nam przez bank. Nie ulega wątpliwości to, iż należy zwracać uwagę na wszelkie zapisy dotyczące wysokości odsetek. Poza tym, trzeba się upewnić, jakiej wysokości jest marża czy prowizja bankowa, które stanowią ogromny koszt dla nas.

Nie można również pominąć kredytów gotówkowych na zakup mieszkania lub domu, którego zaciągniecie wiąże nas z bankiem także na kilkadziesiąt lat. Jednakże jeżeli wcześniej dogłębnie przeanalizujemy różne oferty bankowe i wybierzemy tę, która jest najbardziej korzystna, nie będziemy później niemile zaskoczeni, np. wysokimi odsetkami. Ponadto, do dyspozycji mamy jeszcze kredyty budowlane, które wypłacane są w transzach, a ich adresatem najczęściej są inwestorzy budowlani.




Kontakt