DOKUMENTY

Wybór odpowiedniej pożyczki, która dostosowana będzie do naszych potrzeb, jest początkiem, nieraz skomplikowanej drogi prowadzącej do jej przyznania. By wybrać odpowiedni kredyt, a także obliczyć ile faktycznie będzie on nas kosztował, najlepiej jest skorzystać z usług doradcy finansowego.

Zwykle, zanim pożyczka zostanie przyznana, należy, oprócz prawidłowo wypełnionego wniosku, złożyć także szereg wymaganych przez bank dokumentów.

Na pierwszym miejscu stoi oczywiście dokument potwierdzający naszą tożsamość. Banki często wymagają także od przyszłych klientów, ubiegających się o przyznanie kredytu, zaświadczenia o dochodach. Może to być zaświadczenie z miejsca pracy o otrzymywanych zarobkach, a w przypadku rencistów i emerytów, decyzja o przyznaniu emerytury lub renty wraz z ostatnią rewaloryzacją, a także ostatnie odcinki uzyskiwanego świadczenia. W przypadku pożyczki hipotecznej, bank żąda także aktualnego wpisu z księgi wieczystej nieruchomości, która ma stanowić zabezpieczenie dla zaciąganego zobowiązania.

Po złożeniu odpowiedniego wniosku, klient musi poczekać na jego rozpatrzenie. Moment podpisania umowy kredytowej, może przyspieszyć na pewno kompletność zebranych dokumentów.

Na pozytywną decyzję banku wpływa kilka czynników. Najważniejszym z nich jest zdolność kredytowa osoby ubiegającej się o przyznanie kredytu. Bank sprawdza w BIK (Biuro Informacji Kredytowej) historię kredytową. Terminowe spłacanie wcześniejszych zobowiązań, na pewno będzie przemawiać za przyznaniem kredytu.

Jeśli bank pozytywnie rozpatrzy wniosek o przyznanie kredytu i zaproponuje podpisanie umowy, należy dokładnie zapoznać się z jej treścią. Każde dokumenty związane z przyznaniem kredytu lub pożyczki, które podpisujemy, należy dokładnie przejrzeć, a w razie jakichkolwiek wątpliwości, skorzystać z pomocy fachowców.
Kontakt