PORADNIK POŻYCZKOBIORCY

Pożyczka lub kredyt, to zobowiązania, które najczęściej na wiele lat stawiają nas przed koniecznością spłacania zaciągniętego długu w różnych ratach i z różna częstotliwością. Dlatego też przed podpisaniem umowy należy bardzo dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiedniej instytucji i oferty.

Banki, a także SKOK-i oferują potencjalnym klientom szereg atrakcyjnych rodzajów pożyczek i kredytów. Ich wybór powinien zależeć przede wszystkim od tego, na jaki cel chcemy przeznaczyć uzyskane w ten sposób środki.

Do wyboru mamy pożyczkę samochodową, hipoteczną, gotówkową. Możemy ją uzyskać bezpośrednio w banku lub za pośrednictwem Internetu, gdzie na stronach odpowiedniego banku wypełniamy formularz.

Jednak najlepszym rozwiązaniem jest osobiste udanie się do siedziby banku i skorzystanie z pomocy doradcy finansowego, który pomoże dobrać odpowiedni rodzaj pożyczki, a także zebrać odpowiednie dokumenty. Ich lista, w zależności od rodzaju kredytu, może być bardzo długa, a ich zbieranie może zająć dużo czasu. Dlatego też warto jest, jeszcze przed udaniem się do siedziby banku, rozpocząć gromadzenie niezbędnych dokumentów.

Bank, po rozpatrzeniu wniosku o przyznanie kredytu, przedstawia do podpisania umowę. Dopiero po jej podpisaniu następuje tzw. uruchomienie kredytu, czyli przelanie pieniędzy na rachunek bankowy wskazany w umowie. Przelanie pieniędzy może trwać nawet 3 dni.

Zanim jednak podpiszemy umowę, należy uważnie zapoznać się z jej zapisami. Szczególną uwagę należy zwrócić na kwotę kredytu, całkowity jego koszt, uwzględniający kwotę odsetek umownych, prowizji, ubezpieczenia, dodatkowych opłat, następnie długość okresu kredytowania, oprocentowanie, termin odstąpienia od umowy i jego warunki a także możliwość wcześniejszej spłaty kredytu.

Wcześniejsza ostrożność i przezorność może uchronić nas przed popełnianiem błędów, których konsekwencje możemy odczuwać przez lata.
Kontakt