Pułapki kredytowe

Kiedy decydujemy się na zaciągnięcie jakiegokolwiek kredytu, powinniśmy wcześniej dokładnie sprawdzić wszystkie za i przeciw tej transakcji. Dobrze poinformowany klient to gwarancja uczciwości i podpisania korzystnej dla niego umowy. Czasem czyhają na nas skomplikowane pułapki kredytowe, których przedstawiciel banku nie wyjawia nam podczas rozmowy.

Poniżej znajduje się kilka niezbędnych wskazówek, na co zwrócić uwagę, podczas podpisywania korzystnej dla nas umowy kredytowej.

Po pierwsze powinniśmy z rezerwą podchodzić do wszelkiego rodzaju reklam kredytów. Przecież bank w swojej reklamie wskazuje jedynie najkorzystniejsze punkty swojej oferty, które mogą się okazać niekoniecznie idealne dla naszej sytuacji finansowej, na przykład jest inaczej, niż byśmy sobie tego życzyli, dobrane oprocentowanie.

Po drugie musimy zwrócić uwagę, na sposób ustalenia rzeczywistego oprocentowania kredytu w danym banku. Składają się na nie dwa elementy: wskaźnik ekonomiczny i marża banku. Na wskaźnik ekonomiczny nie mamy żadnego wpływu, za to jeśli chodzi o marże banku, to ustalana jest ona indywidualnie przez każdy bank.

Po trzecie musimy zwrócić uwagę na ubezpieczenia, których od nas żąda bank. Wszystkie banki wymagają ubezpieczenia nieruchomości (jeśli mamy do czynienia z kredytem hipotecznym), ale już tylko niektóre będą wymagały dodatkowo ubezpieczenia na życie lub ubezpieczenia od utraty wartości nieruchomości. Takie wymagania nie zawsze są dla nas niekorzystne ? czasem warto jest skorzystać z ich oferty i ubezpieczyć się.

Po piąte pamiętajmy o sprawdzeniu, jakiej prowizji zażąda od nas bank za udzielenie kredytu. Taka prowizja określana jest procentowo w stosunku do kwoty kredytu i wynosi od 0,5% do nawet 4% kwoty kredytu (czasem warto zapytać o możliwość obniżenia tej prowizji).

Po szóste podczas podpisywania umowy kredytowej, niezależnie od tego, o czym zapewniał nas pracownik banku i co przeczytaliśmy w ulotce, musimy dokładnie przeanalizować jej postanowienia. Warto zapoznać się nie tylko z drukiem głównym, ale też z załącznikami i z regulaminem świadczenia usług przez bank. Czasem właśnie w tych, naszym zdaniem najmniej ważnych fragmentach umowy, mogą kryć się niekorzystne dla nas klauzule.

Możemy być pewni, że po zastosowaniu powyższych wskazówek w praktyce, staniemy się zadowolonymi kredytobiorcami.




Kontakt