Pożyczka – prywatnie czy w banku?

Początek roku szkolnego, wakacje, święta – to momenty w roku, kiedy zwykle brakuje nam pieniędzy w portfelach. Większość banków przygotowuje specjalne oferty na te trudne chwile, które co jakiś czas pojawiają się w życiu niemal każdego dorosłego człowieka. Oferty te, celujące w bieżące potrzeby, są zwykle zwykłymi ofertami banku, które ubrane są w nową, bardziej zachęcającą formę reklamową. Jeśli chodzi o szczegóły, zwykle propozycje pożyczek bankowych niewiele się różnią od tych, które bank proponuje na co dzień.

Większość zabiegów, co warto sobie uświadomić, to czysty marketing i reklama. Tak naprawdę nikt nie udzieli nam kredytu, na którym, jak wieszczą niektóre reklamy, zarobimy. Z drugiej strony istnieje coraz większa sieć firm pożyczkowych. Czasem są to większe firmy, które działają na zasadach franczyzy, czasem zaś to małe działalności gospodarcze, które jednak mają pewne finansowe zaplecze. Jedną z form kredytowych są pożyczki prywatne pod weksel, w więc udzielane po podpisaniu weksla. Taka forma kojarzy się jeszcze z płatnościami w XIX wieku, kiedy operowano tą właśnie formą płatności. Weksel to tak naprawdę papier wartościowy, podpisanie którego jest zobowiązaniem prawnym do oddania wystawiającemu określonej sumy.

Można zatem powiedzieć, że jest to rodzaj umowy kredytowej na określoną kwotę. Nie zawsze pożyczka taka ma formę weksli, wiele osób podpisuje tylko stosowne umowy, które mają jednak podobny mechanizm działania. Taka pożyczka prywatna od ręki ma swoje plusy dla osób, które nie mają stałego zatrudnienia. Pożyczający nie wymaga zwykle żadnych zaświadczeń i dokumentów, wystarczy dowód osobisty, by natychmiast otrzymać pieniądze. Szybkość także jest w tym wypadku zaletą.

Czasem transakcje zajmują dosłownie kilka minut, co jest ważne, jeśli jesteśmy w sytuacji podbramkowej i potrzebujemy gotówki natychmiast. Pamiętajmy, że za osobą, która pisze ogłoszenie: udzielę pożyczki prywatnej, zwykle stoi jakaś mniej lub bardziej rozbudowana firma, która ma także pewne zobowiązania prawne i podlega jego regulacjom. Jesteśmy zatem chronieni przez prawo.

Niemniej jednak, warto zachować czujność, szczególnie jeśli mamy przeczucie, że możemy mieć problem z terminowym spłaceniem pożyczki. O ile procent w bankach jest zawsze jasno określony i na umowie widnieją wszystkie informacje i karach, o tyle prywatne umowy często zawierają luki i niedopowiedzenia, które zawsze będą działały na niekorzyść klienta. Biorąc prywatną pożyczkę nie jesteśmy tak zabezpieczeni prawnie, jak w przypadku pożyczek bankowych.

Podobne ogłoszenia
Kontakt

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *